Recenzia Ionic-CARE Triton X6

DomovRecenzieRecenzia Ionic-CARE Triton X6

V každej domácnosti sa vytvára veľké množstvo prachu a to iba bežnou prevádzkou. Prach sa uvoľňuje nielen z nábytku a elektroniky, ale aj z kobercov či bytových doplnkov a spolu s výparmi z varenia či prostriedkov na upratovanie môže veľmi výrazne znižovať kvalitu dýchaného vzduchu, čo je problém predovšetkým pre alergikom, ale škodí prakticky všetkým jej obyvateľom. Interiérový vzduch s veľkým podielom prachových častíc spôsobuje respiračné problémy a vytvára prostredie pre usadzovanie baktérií a plesní. Ak chcete dosiahnuť maximálnej čistoty vzduchu v domácnosti alebo kancelárii, je vhodné si zadovážiť čističku vzduchu. Okrem filtrácie prachových častíc môžu byť čističky ďalej vybavené ionizátorom, ktorý kontinuálne obohacuje vzduch nabitými iónmi. Tie jednak zlepšujú výkon zariadenia, jednak pomáhajú zaisťovať čerstvosť vzduchu a tým podporujú spánkové procesy a majú pozitívny vplyv na mentálny stav človeka. Čističiek vzduchu je na trhu pomerne dostatočné množstvo, výber optimálnej by sa mal orientovať predovšetkým na prevádzkové parametre, ktoré sú dôležité práve pre vaše potreby. Na trhu je k dispozícii niekoľko typov čističiek vzduchu od rôznych výrobcov, model Ionic-CARE Triton X6 sa v porovnaní s ostatnými vyznačujeme špecifickými výhodami, ale i nevýhodami vyplývajúcimi z konštrukčného a technologického riešenia.

onic-CARE Triton X6

Základné parametre čističky vzduchu Ionic-CARE Triton X6

Konštrukčne je čistička riešená ako vežovitá s kompaktným ľahkým designom, vďaka ktorému je možné ju jednoducho presúvať medzi miestnosťami. Práve vežovitá konštrukcia umožňuje veľmi dobré rozloženie filtrácie vháňaného vzduchu. Filtrácia je realizovaná elektrostaticky. Celková deklarovaná účinnosť filtrácie dosahuje až 96 % pri výkone 65 m3/hod. Čističku je možné podľa veľkosti miestnosti používať v troch výkonnostných stupňoch, a to:

  • nízkom – pre miestnosti do 15 m2 (štandardná výška stropu)
  • strednom – pre miestnosti do 50 m(štandardná výška stropu)
  • plnom – pre miestnosti do 75 m(štandardná výška stropu)

Každý z uvedených stupňov počíta s maximálnou prašnosťou miestností, v ktorých sa vetrá iba sporadicky. Filtrácia je nastavená v konkrétnych prevádzkových režimoch striedajúcich výkonové a oddychové intervaly podľa daného stupňa, s čím súvisí i spotreba zariadenia. Priemerná dĺžka doby potrebnej pre vyčistenie jednej miestnosti v jednotlivých režimoch trvá približne 3 hodiny. Pre správne fungovanie je potrebné čističku umiestňovať do voľného priestoru, aby vzduch mohol bez prekážky prúdiť dovnútra i von.

Starostlivosť o čističku

Čistička plní dve základné funkcie – elektrostatické čistenie a ionizáciu vzduchu, pre ktoré sú v jej konštrukcii inštalované technologické

zariadenia zahrnujúce elektrostatický filter a ionizačné prvky. Obe tieto technológie je nutné pravidelne ošetrovať. Elektrostatický filter nie je potrebné meniť, ale aspoň raz za týždeň (ideálne denne alebo raz za tri dni) podľa znečistenia očistiť navlhčenou utierkou alebo omyť vodou. Čistenie ionizačných prvkov sa realizuje v rovnakej frekvencii pomocou špeciálnych pomôcok.

Výhody a nevýhody používania čističky vzduchu Ionic-CARE Triton X6

Okrem pomerne veľkého výkonu s ohľadom na veľkosť a spotrebu zariadenia sa čistička vzduchu Ionic-CARE Triton vyznačuje

onic-CARE Triton X6

veľkými výhodami v podobe už zmienenej ľahkej konštrukcie a najmä veľmi tichej prevádzky (hlučnosť neprevyšuje 8 dB). Tú doplňuje jednoduchá údržba a kompaktný design zaisťuje veľmi ľahkú manipuláciu. Čistička je veľmi dobre hodnotená zákazníkmi tiež vzhľadom k účinnosti čistenia, ionizačný systém naviac hubí baktérie a zárodky plesní. Vzhľadom k deklarovaným výkonovým charakteristikám je však tento model určený predovšetkým pre menšie obydlia a miestnosti, ak je váš byt väčší, alebo sú miestnosti prepojené s vyššou než štandardnou svetlou výškou stropu, je nutné si pre dokonalé vyčistenie vzduchu zadovážiť aspoň dva kusy (čistička by mala byť k zaisteniu danej účinnosti vždy používaná v uzatvorenej miestnosti).