Čo všetko vás čaká pri rekonštrukcii kúpeľne
DomovBlogČo všetko vás čaká pri rekonštrukcii kúpeľne

modern-minimalist-bathroom-3115450_1280

Zveľaďovanie bývania často vyžaduje pomerne náročné zásahy nielen do vybavenie, ale i do konštrukčného riešenia bytu alebo domu. V bytovej zástavbe (najmä v tej štandardizovanej) tvorí kúpeľňa obvykle jadro domácnosti a zdieľa stenu s kuchyňou kvôli jednotnej lokalizácii rozvodov vody, podobná stratégia býva aplikovaná i v rodinných domoch – tieto stavby však ponúkajú väčšiu variabilitu dispozícií. Ak sa rozhodnete realizovať rekonštrukciu kúpeľne, či už kvôli nevhodnému riešeniu, modernizácii, alebo renovácii, je nutné všetko starostlivo naplánovať a ideálne využiť služieb profesionálov. Na čo všetko sa musíte pripraviť?

Prípravy na rekonštrukciu kúpeľne

Ako všetky stavebné práce i rekonštrukcia kúpeľne ide jednoduchšie, ak máte k dispozícii projekt, ktorý presne stanoví výsledný vzhľad, konštrukčné prevedenie i zariadenie. Vďaka projektu získate prehľad, čo všetko bude nutné zariadiť a aké materiály pri rekonštrukcii využijete, akými rozmermi zariaďovacích predmetov ste limitovaný a tiež určíte rozsah búracích prací. Kúpeľňu obvykle ohraničujú nenosné priečky, pre realizáciu rekonštrukcie tak nie je spravidla nutné zháňať stavebné povolenie, ak sa však chystáte na kompletnú výmenu bytového jadra, podlieha táto činnosť do kategórie stavieb, ktoré je nutné stavebnému úradu ohlásiť.

Stavebné práce spojené s rekonštrukciou kúpeľne

Rozsah stavebných prác pri rekonštrukcii kúpeľne závisí predovšetkým na tom, do akej miery sa bude meniť jej dispozícia, či sú narušené vymedzujúce konštrukčné prvky. Ak je nutné odstrániť pôvodné jadro či posunúť niektorú z priečok, bude rozsah prác oveľa väčší než pri jednoduchej výmene obkladov, dlážky, rozvodov či zariadenia, v oboch prípadoch je však nutné počítať s obmedzením bežnej prevádzky domácnosti.

Rekonštrukcia s výmenou bytového jadra

Pri realizácii výmeny bytového jadra dochádza k pomerne náročným úkonom – na bytovom jadre je obvykle osadená i kuchynská linka, takže zásah do bežného využitia domácnosti je o to väčší. Tento typ rekonštrukcie je vhodné zadať profesionálnej firme, ktorá nielen dokáže posúdiť nutnosť naplánovaných úkonov, ale poradí vám i s výberom materiálu a zaistí odpovedajúce prevedenie nových rozvodov na oboch stranách jadra. Akonáhle je vybudované nové jadro a jeho naviazanie na ostatné miestnosti, je možné pri riešení interiéru kúpeľne postupovať ako pri bežnej rekonštrukcii.

Rekonštrukcia povrchov a zariadenia kúpeľne

Ak sa rekonštrukcia nevzťahuje na zmeny dispozície kúpeľne, obvykle zahrnuje výmenu obkladov a dlažby, zariaďovacích predmetov či rozvodov. V tomto prípade nevyžaduje rekonštrukcia ani ohlásenie stavby a je možné ju v podstate realizovať samostatne. Dôležité je v tomto prípade zvoliť vhodný typ keramiky alebo vodeodolnej povrchovej úpravy a podkladových hmôt. Nové obkladačky (určené pre interiér) by mali farebným odtieňom odpovedať veľkosti miestnosti i vybranému zariadení, obvykle sa do väčších priestorov používajú tmavšie tóny a do menších naopak svetlejšie. Zariaďovacie predmety by ste mali mať vybrané už pred začiatkom rekonštrukcie – jej dôležitou súčasťou je vyvedenie odpadov, ktoré by mali mať správne rozmery i spád odpovedajúci rýchlosti odtoku. Výber zariaďovacích predmetov by mal byť riešený s ohľadom na obyvateľov domácnosti, ich schopnosti a potreby.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavové kódy SIKOZľavový kupón Vivaeshop.skZľavy HD-Shop.sk