Ako vybrať robotickú kosačku na záhradu
DomovBlogAko vybrať robotickú kosačku na záhradu

Robotické kosačky predstavujú moderné vybavenie, ktoré umožňuje automatizovať kosenie trávnatých pozemkov. Robotická kosačka je obvykle veľmi jednoducho programovateľná a prostredníctvom inteligentného software zaistí kosenie iba na vymedzenom priestranstve. Ideálna je predovšetkým na málo členité pozemky s nízkym sklonom, pokročilejšie zariadenia sa však vyrovnajú i s týmito nástrahami. Ak sa chystáte zadovážiť si robotickú kosačku, mali by ste jej technické vlastnosti prispôsobiť predovšetkým ploche, ktorú bude kosiť.

Vlastnosti a výber robotickej kosačky

Robotické kosačky sú riadené vlastným softwarom a fungujú bezdrôtovo, čo znamená, že musia byť vybavené batériou, ktorá ich poháňa. Pri výbere vhodného modelu pre vašu záhradu či pozemok by ste sa mali orientovať podľa dvoch základných predpokladov, ktoré zahrnujú charakteristiky pozemku a porastu, a technické a užívateľské parametre kosačky.

Špecifiká pozemku

Kosačky sa medzi sebou líšia nielen rýchlosťou, ale aj objemom a schopnosťou sekania v konkrétnych podmienkach. S ohľadom na charakteristiky pozemku je tak nutné vyberať robotickú kosačku podľa:

  • Veľkosti a členitosti pozemku – veľkosť pozemku určuje predovšetkým predpokladaný výkon na jedno nabitie (optimálne je vyberať zariadenie dimenzované na väčší pozemok, než pre aký ho kupujete), členitosť pozemku potom určuje programovanie vodiacej slučky – ak je pozemok príliš členitý alebo obsahuje veľké množstvo prekážok na ploche, nemusí byť kosačka schopná vodiacu slučku splniť
  • svahovitosť pozemku – táto vlastnosť je určená pojazdom a býva priamo definovaná ako jedno zo základných obmedzení kosačky
  • výška kosenia – charakterizuje minimálnu a maximálnu výšku stebiel, ktoré je kosačka schopná zachytiť
  • rozchod nožov – udáva veľkosť kosenej plochy (pásu)

Vlastnosti a pokročilá výbava robotickej kosačky

Vedľa špecifík spojených s pozemkom je potrebné zohľadňovať i technické a užívateľské vlastnosti. Medzi nimi sú najdôležitejšie:

  • rýchlosť kosenia – stabilná alebo voliteľná
  • hlučnosť – predovšetkým v súvislosti s predpokladaným časom, ktorý behom kosenia budete na pozemku tráviť
  • hmotnosť – ovplyvňuje manipuláciu
  • doba nabíjania a výdrž jedného nabitia – odrážajú sa v spotrebe energie kosačky
  • špeciálna výbava (GPS modul, diaľkové ovládanie, senzory počasia apod.)

Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavy Superdiskont – Zľavový kód Alinda