Ako vybrať záhradný domček?

DomovBlogAko vybrať záhradný domček?

Záhrady sa v poslednej dobe stali veľmi populárnymi najmä vďaka možnosti trávenia času na čerstvom vzduchu bez nutnosti nosenia špeciálnych ochranných pomôcok, ale aj ako miesto, kde môže človek dlhodobo odpočívať či pracovať. Využitie záhrad, či už vytvorené pro rodinnom dome, alebo stoja samostatne v záhradkárskej kolónii, na okraji mesta či na samote niekde pro dedine, si nachádza stále viacej priaznivcov, ktorí si na pozemku vytvárajú oázu kľudu v kvetinovej záplave, čistý trávnatý priestor pre realizáciu rôznych aktivít i miesto, kde môžu dopestovávať bežné plodiny – ovocie či zeleninu, bylinky apod. Či už je účel záhrady akýkoľvek, väčšinou sa neobíde bez drobnej stavby, ktorá slúži k ukladaniu náradia a ďalších prevádzkových potrieb, prípadne ako jednoduchý prístrešok, kam je možné sa schovať v prípade nepriazne počasia, alebo kompletne k dočasnému prebývaniu – záhradný domček.

Typy záhradných domčekov

Ak máte väčšiu záhradu, záhradný domček oceníte aj pri rodinnom dome, pretože umožňuje ukladanie vecí, pre ktoré by ste museli vyčleniť miesto priamo v dome. Ponuku záhradných domčekov však viacej ocenia ľudia so samostatnou záhradou, ktorí potrebujú získať krytý priestor. V zásade sa záhradné domčeky členia podľa dvoch základných kategórií, a to podľa účelu a stavebného materiálu. Vzhľadom k účelu je možné rozoznávať tieto typy:

  • jednoúčelové – využívané prevažne na ukladanie náradia
  • viacúčelové – určené i k prechodnému bývaniu alebo stolovaniu

Výber vhodného záhradného domčeka tak závisí predovšetkým na jeho účelu.

Jednoúčelové záhradné domčeky

Od konkrétneho účelu sa odvíja i veľkosť a obvykle tiež materiál použitý v výstavbe. Jednoúčelové záhradné domčeky sú menšie a bývajú vyrobené z jednoduchej montovane konštrukcie, ktorá nemusí v niektorých prípadoch ani disponovať dlážkou. Najčastejšie materiály pre výrobu jednoúčelových záhradných domčekov zahrnujú:

  • plastové – sú jednoduchej konštrukcie, ľahko sa s nimi manipuluje a montáž je možné realizovať rýchlo na pripravenú základovú dosku alebo kotvenie, plastové domčeky sú malé a určené výhradne k ukladaniu náradia
  • plechové – sú pevnejšie a odolnejšie a je možné ich montovať aj bez kotvenia, vyžadujú občasnú údržbu, v porovnaní s plastovými domčekmi bývajú o niečo väčšie a hodia sa i pre ukladanie náročnejšieho zariadenia
  • drevené – jednoúčelové drevené domčeky bývajú malé s odolnou konštrukciou, ich montáž býva rámová, alebo je možné ich zadovážiť ako drobnú celistvú stavbu, vyžadujú pravidelnú údržbu, vzhľadovo však veľmi dobre zapadajú do priestoru záhrady

Veľkosť jednoúčelových záhradných domčekov štandardne nepresahuje minimálne požiadavky pre riešenie stavebného povolenia, u väčších typov je nutné ohlásenie.

Viacúčelové záhradné domčeky

Záhradné domčeky a chatky, ktoré sú využívané i k prechodnému bývaniu (tzn. napríklad prespaniu na záhrade) sa spravidla riešia ako drobné stavby s pevnou konštrukciou a vybavením vrátane elektrifikácie či prívodu vody. Tieto stavby už mávajú pevnú základovú dosku a konštrukciu buď drevenú (rámovú, zrubovú) či murovanú. I tento typ záhradného domčeka je možné si zadovážiť ako montovanú stavbu, ich výstavba je však zložitejšia a v niektorých prípadoch ide o stavby vyžadujúce stavebné povolenie.


Zľavové kupóny a zľavy v e-shopoch

Zľavové kódy 4HomeZľavový kupón Merkury MarketZľavový kupón DEK